DEFORMITETI
KRALJEŽNICE I STOPALA
Deformiteti kralježnice su danas sveprisutni u svim dobnim skupinama. Sjedilački način života, manje kretanja, nepravilne aktivnosti, rad za računalom dovode naše tijelo u nepovoljan položaj te kao rezultat imamo deformitet. Sam deformitet najviše se odražava vizualno, ali tegobe koje stvara mogu biti bolne. Pravilnim načinom života, odnosno pravilnim položajem tijela u određenoj aktivnosti radimo prevenciju, ali i terapiju nastalog deformiteta. Najbitnije je utvrditi pravo stanje kako bi se adekvatno moglo pristupiti terapiji. Status kralježnice izrađujemo u specijalnim računalnim programima za posturu i biomehaniku te na osnovu dobivenih rezultata pratimo razvoj oporavka ili sprječavanje nastanka.
Život s nekim od deformiteta kao što su ravna stopala, kifoza, skolioza, lordoza zahtjeva promjenu životnih navika i prilagođavanje aktivnosti više nego kod osoba koje nemaju deformitet.
Ravna stopala spadaju u prve znake odstupanja od "pravilne" anatomske linije tijela te se otkrivaju još u dječjoj dobi. Najstariji i najjednostavniji (najjeftiniji) način otkrivanja ovoga deformiteta je izrada plantograma. Otisak stopala prenesemo na papir. Danas postoje i specijalizirani računalni programi koji nam daju mnogo više informacija o samom svodu stopala, kao i cijelom posturalnom stanju tijela.
Skolioza na početku obično ne izaziva simptome. Zamor u leđima može se osjetiti poslije dugotrajnog sjedenja ili stajanja. Mogu se javiti bolovi u mišićima leđa i konačno drugi ozbiljniji bolovi. Većinom je iskrivljenje konveksno prema desno u gornjem dijelu leđa, a prema lijevo u donjem dijelu leđa, pa je desno rame položeno naviše od lijevog. Jedno bedro može biti položeno naviše od drugog. Blaga skolioza može se otkriti prilikom rutinskog pregleda u školi. Roditelj, učitelj ili liječnik može posumnjati na skoliozu kada dijete ima jedno rame više od drugog ili kada djetetovo "odijelo" ne visi pravilno. Da bi dijagnosticirao stanje liječnik traži da dijete savine kralježnicu naprijed i pregleda kralježnicu odostraga, jer se nenormalno iskrivljena kralješnica može bolje vidjeti iz te pozicije. Rendgenska snimka pomaže potvrditi ovu dijagnozu. Naši tretmani su usmjereni na vraćanje tijela u balans, te uz masažu koristimo i tehnike istezanja.
Kifoza predstavlja zakrivljenost srednjeg dijela kralježnice. Sam pojam kifoze odnosi se na pretjeranu zakrivljenost. Iako se može pojaviti u bilo kojoj dobi, najčešća je u starijih žena.
U današnje vrijeme gotovo svaka deseta osoba ima problema s leđima uzrok tomu je nedostatak kretanja ili pak pretjerano kretanje u vidu ponavljajućih radnji koje se često izvode onako kako ne bi trebale (saginjanje i ustajanje s teretom), pretjerana količina stresa te nedostatak kvalitetnog sna, odmora te istezanja odnosno aktivnosti koje su usmjerene iznad razine ramena. Kifoza se često javlja kod djevojčica ulaskom u pubertet gdje zauzimaju pogrbljen položaj tijela. Kod kifoze je bitno raditi na relaksaciji prsnih mišića te jačanju leđnim mišića. Mišići su najčešće dovoljno jaki da bi držali tijelo u pravilnom položaju, ali njihova grubost, smanjena elastičnost i gipkost su problemi koji su uzrok nedovoljne aktivnosti, što masažom poboljšavamo te samim time djelujemo na korekciju držanja, ali i prevenciju nastanka kifoze.
Lordoza je, uz skoliozu i kifozu, najčešća deformacija kralježnice. Pogađa lumbosakralni dio, tj. donji dio leđa (slabinski dio, fizikalna lordoza) i dovodi do njegove pojačane zakrivljenosti. Može obuhvatiti i vratni dio. Kod takvih stanja trbuh je jako izbočen prema naprijed, zdjelica najčešće u prevelikom nagibu prema naprijed, dok je kod vratne lordoze obilježje da je glava izbačnena naprijed. Masažom djelujemo na facilitaciju (podražaj) slabijim mišićnih skupna dok opuštamo napete strukture kako bi se tijelo vratilo u balans.
Bitno je naglasiti da kod svih ovih stanja se može raditi u svim stadijima, moramo razlikovati nepravilno držanje od same bolesti odnosno deformiteta. Nepravilno držanje dovodi do nastanka deformiteta, stoga djelujemo kroz sve aktivnosti na prevenciji.